
Sałatka śledziowa w różnych odsłonach
Na wigilijnych kolacjach w Polsce najczęściej z ryb gości karp w różnych odsłonach. Dla kontrastu – Szwedzi na święta Bożego Narodzenia nie jadają karpia, a na ich stołach wigilijnych najczęściej pojawia się śledź.
Typowy szwedzki przysmak – choć nie brzmi smakowicie i kusząco dla podniebienia – to surstromming, czyli kupowane w puszce sfermentowane śledzie bałtyckie. Szwedzi jadają je często z kromkami chleba z czerwoną cebulą. Sfermentowane ryby mają bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach, także mówi się, że raz skosztowane pamięta się do końca życia. One na pewno nie zagoszczą na licznych świątecznych stołach w Polsce, ale za to sałatka śledziowa pojawia się często – w jakich wariantach można ją podać?
- śledzie,
- ziemniaki
- cebulę
- marchewkę
- jajka
Sałatka warstwowa ze śledziem
Elegancko wygląda w przezroczystej misie z co najmniej kilkoma warstwami składników. W misie naprzemiennie układamy umyte, odsączone i pokrojone na kawałki śledzie, warzywa: ziemniaki, cebulę, marchewkę, jajka. Nie zapominajmy także o smarowaniu poszczególnych warstw ulubioną musztardą, aby podnieść walory smakowe sałatki śledziowej. Najlepiej podawać ją schłodzoną, posypaną natką pietruszki i wybranymi ziołami. Sałatkę ze śledzia można jeść z kromkami chleba lub grzankami. W wersji świątecznej do sałatki można podać kubek gorącego barszczu czerwonego.
Sałatka ze śledziem i fasolą
W zależności od tego, czy lubisz fasolę białą, czy czerwoną, możesz jedną z nich (a może nawet obie) dodać do śledziowej sałatki. Fasolę konserwową możesz od razu z puszki wysypać do sałatki, natomiast fasolę z woreczka należy moczyć w wodzie co najmniej przez noc.
W tym wariancie sałatki rybę moczysz w mleku lub w wodzie przez co najmniej godzinę, następnie porządnie odsączasz z nadmiaru płynu; gotujesz do miękkości (ale nie do rozpadania się) warzywne składniki i wszystko razem mieszasz w misce. Ta sałatka nie posiada takiego samego efektu jak warstwowa, ale jest równie pyszna.
A może śledziowo-warzywne koreczki lub szaszłyki?
Sałatki śledziowe są popularne i bardzo smaczne, ale ciekawym rozwiązaniem na potrawę ze śledziem jest podanie gościom śledziowo-warzywnych koreczków lub szaszłyków. Przygotowujemy filety ze śledzia – moczymy w wodzie, odsączamy i doprawiamy do smaku, smarujemy musztardą lub majonezem, warzywa kroimy w kawałki lub piórka i zawijamy je w filety. Koreczki przekłuwamy wykałaczką. Możemy przygotować również sosy – grzybowy lub śmietanowy z ziołami, aby goście mogli maczać koreczki i szaszłyki w wybranym sosie.