Przygotowania świąteczne czas zacząć!

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas refleksji, jednak często bywa tak, iż okres ten kojarzony jest z gorączką zakupów świątecznych, długimi kolejkami w sklepach oraz pośpiechem. Aby uniknąć świątecznego szału warto z  wyprzedzeniem sporządzić listę prezentów oraz zaplanować świąteczne menu.

Każdy region w  Polsce posiada własne tradycje wigilijne, które kultywuje od pokoleń. Na przykład stół świąteczny na Podhalu obfituje  w potrawy z serem i ziemniakami, na Pomorzu spożywa się pierogi z farszem rybnym, na Śląsku znana jest moczka i makówki, a  na Podkarpaciu przyrządza się dania z kaszą i kapustą.

Mimo tego zróżnicowania niemal w każdym domu na Wigilię przygotowuje się barszcz czerwony, choć w zależności rodzinnych tradycji przyrządza się go według różnych przepisów. Współcześnie tradycyjny barszcz z uszkamiw dość dużym stopniu ewoluował  i coraz częściej używa się zupy instant. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, a w ten sposób przygotowany barszcz smakiem może dorównać temu tradycyjnemu, który pamiętamy z dzieciństwa.

Świąteczny karp również doczekał się wielu ewolucji. Gospodynie coraz częściej dbają o to, aby potrawy wigilijne były kolorowe i stanowiły także ozdobę świątecznego stołu. Na stołach często gości karp po żydowsku lub w galarecie, udekorowany kompozycjami z warzyw i przypraw, choć nadal dominuje tradycyjny karp smażony.

Warto również wspomnieć, iż kutia, pochodząca z Kresów Wschodnich staje się coraz bardziej popularna w całej Polsce. Nic w tym dziwnego, bowiem kutia to bardzo smaczna potrawa przyrządzana z pszenicy, maku, miodu i bakalii, która jest alternatywą dla wigilijnych klusek z makiem.

Święta Bożego Narodzenia to dość intensywny czas porządków i zakupów, dlatego warto już wcześniej rozpocząć odpowiednie przygotowania, aby Święta były dla nas okresem kojarzonym z odpoczynkiem, radością i rodzinną atmosferą.

Categories: