Pizza domowa – lekka i zdrowa

Pizza słusznie kojarzona jest z Włochami, gdyż właśnie tam została najbardziej rozpowszechniona. Jednak źródła historyczne wskazują, iż była  już znana w starożytnej Grecji w postaci cienkiego chleba z oliwą i ziołami.

Bez wątpienia pizza jest jednym z najbardziej lubianych dań niemal na całym świecie. Pizza zamawiana w restauracji (czy pizzerii) jest zazwyczaj wysokokaloryczna i ciężkostrawna, dlatego osoby dbające o linię unikają jej, zadowalając  się „lżejszymi” przekąskami.

Warto jednak wiedzieć, iż pizza przygotowana w warunkach domowych wcale nie musi być bombą kaloryczną. Wystarczy przygotować odpowiednie produkty, a  te najbardziej kaloryczne zastąpić bardziej dietetycznymi i zdrowszymi składnikami.

Wystarczy użyć mniej tłustego sera, zetrzeć go na tarce i delikatnie oprószyć pizzę przed wstawieniem do piekarnika, a zamiast ketchupu przygotować samodzielnie sos ze świeżych pomidorów. Salami można z powodzeniem zastąpić chudą szynką, przyprawioną ostrą papryką. Można również przygotować pizzę z cukinią, która słynie ze swych dietetycznych właściwości lub dodać gotowane brokuły.

Przy odrobinie wyobraźni i chęci do eksperymentowania możemy przyrządzić smaczną  pizzę domową. A po dobrej pizzy tylko najlepsza kawa...

Categories: