Cukinia i bakłażan

Cukinia to popularne w Polsce warzywo pojawiające się w naszych ogrodach w sezonie letnio-jesiennym. Jej wartości odżywcze zostały docenione przez wielu z nas, dzięki czemu powstały ciekawe przepisy z jej zastosowaniem. Cukinia ma pozytywny wpływ na nasz układ trawienny, jest przy tym lekkostrawna i niskokaloryczna, dlatego z chęcią dodawana jest di zup, potraw warzywnych, a także przetworów. W kuchni polskiej popularna jest sałatka z cukinii, czy różnego rodzaju zapiekanki z jej dodatkiem, jak na przykład cukinia zapiekana.

Z kolei bakłażan znany jest ze swych właściwości trawienia tłustych mięs, dlatego często stosowany jest jako dodatek do potraw z grilla. Bakłażan zawiera duże ilości potasu, fosforu, żelaza, a także witaminy z grupy B.
Bakłażan pieczony może być przygotowany zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Warzywo to po przecięciu wzdłuż i wydrążeniu miąższu można napełnić dowolnym farszem mięsnym lub warzywnym, a po upieczeniu podawać można z sosem czosnkowym lub ziołowym.
Zarówno cukinia, jak i bakłażan są doskonałym warzywem na grilla. Wystarczy je pokroić w okrągłe plastry, skropić oliwą i posypać ziołami, a następnie wrzucić na grilla. Są świetnym dodatkiem do mięsa, pasują również do pieczywa czosnkowego oraz jako składnik sałatek.
Warto stosować w kuchni cukinię i bakłażan nie tylko z powodu walorów odżywczych, ale również z powodu niezwykłego delikatnego smaku, który urozmaici każdą potrawę.

Categories: